субота, 15 серпня 2020 р.

Експертиза підручників 2020

 Цього року в грудні-січні я брала у часть у написанні науково-методичної експертизи для двох підручників "Англійська мова для 3 класу". Вже сьогодні 16 серпня, оплати за виконану роботу ще немає. Тай не треба! Образливо не те, образливо те. що до твоїх (чи моїх чи будь-кого іншого ) слів насправді, не дуже і дослухаються. Тобто, ти собі експертуй - а ми собі зробимо так як нам потрібно! Тут я хочу поділитися своєю "експертизою", яку паралельно можна прочитати і на сайті ІМЗО (тільки без вказання мого прізвища) не називаючи підручники. Думаю, Один з них ви точно впізнаєте! І він, до речі, іде в конкурсі далі, і його навіть будуть валом обирати!

Про те, який підручник ви впізнали, можете писати в коментарях.

 Отже, ПІДРУЧНИК 1.

1. Відповідність змісту підручника Державному стандарту початкової освіти. 3 бали.

Змістове наповнення підручника повною мірою є необхіднім і достатнім для досягнення визначених у ДСПО концептуальних засад організації освітнього процесу, а саме: у запропонованих  в підручнику завдання застосовано діяльнісний підхід (урок-проект наприкінці кожного розділу) та інтегровано-предметна основа (більше половини завдань підручника передбачає інтеграцію з такими предметами як музика, образотворче мистецтво, трудове навчання, природознавство, «Я досліджую світ», тощо). Також, змістове наповнення підручника є достатнім для досягнення обов’язкових результатів навчання освітньої галузі «іншомовна освіта», про що буде йти мова конкретніше у наступному пункті.

2. Відповідність змісту підручника очікуваним результатам, визначеним Типовою освітньою / навчальною програмою  3 бали

Змістове наповнення підручника є необхідним і достатнім для досягнення очікуваних результатів навчання освітньої галузі, яку забезпечує предмет – «іншомовна освіта». А саме, у підручнику запропоновано розмаїття вправ, які:

·        передбачають визначення в усному повідомленні інформації за різними завданнями на знайомі повсякденні теми, розуміння змісту усного висловлювання у знайомому повсякденному контексті (наприклад: Listen. Agree or disagree. Listen and write. тощо)

·        передбачають розпізнавання знайомих імен/назв, слів та елементарних фраз в коротких, простих текстах та вміння визначати в тексті інформацію за різними завданнями на знайомі повсякденні теми (наприклад: Read and circle. Read and choose. Read and correct the wrong sentences.)

В підручнику немає заглиблень у якусь одну із тем. Весь матеріал чітко розподілений за розділами, кожен з яких має  по 10 уроків. Тема «Свята і традиції України» не виокремлена. Два уроки з цієї теми додано до розділу 4. Це виправдано тим, що наближається свято Різдва і саме тут логічно подати саме цей матеріал.

Обсяг змісту проєкту підручника є співвідносним з одиницями навчального часу, який відводиться на вивчення навчального предмета. За програмою у 3 класі є 105 уроків (48 у І семестрі та 57 у ІІ семестрі). У підручнику є матеріал на 42 уроки І семестру. Це дає можливість вчителю використати 4 уроки на проведення чотирьох видів контролю мовленнєвих навичок та ще 2 уроки на повторення матеріалу та/або аналіз контролю. На ІІ семестр у підручнику є матеріал для 50 уроків. Знову у вчителя є можливість взяти 4 уроки на проведення контролю мовленнєвих навичок та ще 3 уроки використати для розвитку навичок читання та мовлення. Для цього у підручнику передбачено додатковий матеріал для читання с.102-103.

3. Системність, логічність та послідовність викладу навчальної інформації 3 бали.

У викладі навчального матеріалу простежується змістова і дидактична системність.

Структурування програмового матеріалу за розділами здійснено методично доцільно, з урахуванням послідовності, логічності, сумірності за обсягом та чіткості його розподілу. Згідно типової освітньої програми з англійської мови для 3 класу повністю охоплено тематику спілкування, мовний інвентар-лексику та мовний інвентар-граматику. Це було дуже зручно перевірити, тому що детальний опис матеріалу разом з чітко окресленими очікуваними результатами за чотирма видами мовленнєвої діяльності подано відразу у змісті. Тому вчитель може відкрити підручник і відразу побачити, чи відповідає він програмі.

Матеріал викладено чітко і послідовно, забезпечено взаємозв’язок понять. Наступне завдання логічно витікає з попереднього та є складнішим за рівнем. Кожен структурний компонент (в даному випадку урок) містить систему різних видів діяльності, інструкцій та прикладів виконання завдань, необхідних для досягнення очікуваних результатів навчання учнів з різними навчальними можливостями. Наприклад: с.9. завдання «Read and say» передбачає можливість для слабких учнів повторити зразок у підручнику, для учнів з посередніми можливостями висловити свою думку за зразком, але підставляючи іншу інформацію, а для сильних учнів висловити думку про людей, яких вони знають, або про себе.

 4. Оптимальність обсягу змісту підручника для досягнення здобувачами освіти очікуваних результатів 4 бали.

Обсяг змістового наповнення підручника є оптимальним для цілісного і системного розгортання програмового матеріалу. Кількість введення нових понять в одній структурній одиниці (в даному випадку уроці) є раціональною і доцільною. Автор вводить 4-5 нових лексичних одиниць протягом кожного з чотирьох перших уроків розділу, які опрацьовуються та стають активними на наступних уроках розділу, а також граматичну структуру, яка опрацьовується протягом кількох уроків. Розподіл текстового та ілюстративного матеріалів підручника є збалансованим. Вік цільової аудиторії (8-9 років) враховано. Ілюстративний матеріал подано для кращого візуального засвоєння нового лексичного матеріалу та для допомоги в сприйманні читання чи/та аудіювання іншомовного тексту. Дуже доцільним є словник у малюнках наприкінці підручника, який допомагає кращому засвоєнню нового лексичного матеріалу, ніж просто надруковані слова і заохочує учня/здобувача освіти не раз звертатися до нього. Обсяг інформації однієї структурної одиниці відповідає віковим особливостям учнів.

Про співвідношення з одиницями навчального часу сказано в пункті 2.

Проте, хотілося б ознайомитися з робочим зошитом та мультимедійним додатком та побачити, чи відповідає він підручнику і чи зможуть учні виконати вдома завдання на основі опрацьованого у класі матеріалу.

5. Наявність зрозумілого апарату орієнтування підручником 1 бал.

Проект підручника містить чіткий зміст та систему умовних позначень (піктограма+ пояснення на англійській мові+пояснення на українській мові). Позначення є для завдань «Послухай», «Заспівай», «Гра», «Напиши», «Зроби», «Робочий зошит/мультимедійний додаток». Апарат орієнтування підручником системно, доцільно і раціонально використовується у всьому підручнику. Кожна сторінка містить назву розділу та номер уроку. Кожна парна сторінка містить номер розділу. Кожне завдання виокремлене жовтим квадратиком з піктограмою та інструкції написані синім кольором, що дає учню змогу швидко зорієнтуватися в завданнях.

Немає піктограм для завдань «Прочитай» та «Поговори з другом» Проте, ці завдання теж виокремлені тим самим кольором, що і завдання з піктограмами. Тому, учень може побачити, що це інше завдання.

Проект не містить передмови та/або вступу, але, на мою думку, це не заважає сприйняттю навчального матеріалу.

6. Науковість змісту, використання загальноприйнятої наукової термінології 4 бали.

Наукових понять як таких, у підручнику немає. Проте, граматичні структури вводяться імпліцитно. Учень має змогу бачити форму граматичної структури за допомогою спеціальної рубрики Grammar Focus, де жирним шрифтом виділено закінчення та допоміжні слова та учні засвоюють значення граматичної структури на основі самостійного (або за допомогою вчителя) аналізу побаченої структури та на основі комунікаційних ситуацій або мовленнєвих зразків (наприклад с.49, 59, тощо)

Нові лексичні одиниці доступні для даної вікової категорії.

Викладений теоретичний матеріал зорієнтований на практичне використання та зв'язок з повсякденним життям, так як учні вчаться використовувати поданий теоретичний матеріал практично, використовуючи мовленнєві зразки.

Введення нових знань вводиться через використання міжпредметних зв’язків та інтеграції матеріалу  таких освітніх галузей як мовно-літературна (читання текстів та віршів, розігрування діалогів), математична (вивчення цифр), природнича (тема «Тварини»), технологічна (урок-проект), інформатична (робота з мультимедійним додатком), здоровязбережувальна (тема «Харчування»), громадянська (тема «Сімейні зв’язки») та мистецька (використання пісенного матеріалу).

Ситуації відповідають сучасності. Хоча, я б поміняла слово «computer» на слово “laptop/ tablet PC” на с.26 вп.3, тому що зараз більше популярні ноутбуки чи планшети  і слово «комп’ютер» за змістом не підходить до даного діалогу при підстановці його у зразок.

 7. Відповідність розкриття основних наукових положень віковим особливостям учнів 4 бали.

У даному підручнику наукові положення (а це граматичні структури та лексичні одиниці) подані відповідно до вікових особливостей. В одному розділі подається від 1 до 3 нових граматичних структур, що відповідає можливостям учнів даного віку сприймати та засвоювати ці одиниці.  Для кращого розуміння нових граматичних структур використовуються таблиці та виділення жирним шрифтом необхідних для засвоєння одиниць. Для кращого розуміння нового лексичного матеріалу використано ілюстрації. Введення лексичного та граматичного матеріалу базується на раніше засвоєних поняттях і термінах. Наявні приклади та аналогії (зразки та підстановчі вправи). Абстрактні поняття не вводяться. Розкриття та засвоєння нового матеріалу відбувається з використанням аудіального, візуального та кінестетичного каналів (послухай, прочитай+ілюстрації, зроби).

 8. Забезпечення формування ключових компетентностей, визначених Законом України «Про освіту», засобами підручника 3 бали

Інформаційно-пізнавальний матеріал розгортається через практико-орієнтовані завдання. Наприклад: Ask and answer. Write an e-mail to your friend. Talk with your friend. Send a postcard to your pen-friend тощо.

В підручнику присутні передумови для активної взаємодії всіх учасників освітнього процесу. Так, урок-проект передбачає попереднього залучення батьків для допомоги у підборі матеріалу для виготовлення постера чи буклету. Відповідно, над виконанням проектної роботи, у дітей формуються комунікаційні вміння, коли потрібно попросити поділитися ножницями, клеєм, олівцями, чи спитати поради/допомоги у вчителя.

В підручнику наявні алгоритми (малюнки) для виконання проектної роботи, наявні зразки для створення діалогів чи монологічного мовлення.

У підручнику є оптимальне співвідношення завдань від репродуктивного до творчого рівнів. Наприклад, с.10 завдання з аудіювання структуровані від легшого «Послухай і відміть правильне слово» до важчого «Дай відповідь на питання», «Перекажи»

У підручнику немає достатньо завдань для вибору учнями. Також немає завдань для самоконтролю чи будь якого контролю. Проте, я не знаю, які завдання є у робочому зошиті. Можливо, саме там автор реалізовує диференційований підхід і можливість обирати завдання, та, можливо, там є завдання для самоконтролю.

 9. Упровадження наскрізних змістових ліній «Екологічна безпека і сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» (за наявності їх у навчальній програмі)

(не оцінюється)

10. Можливості підручника для здійснення учнями самостійної освітньої діяльності, формування вміння вчитися впродовж життя 3 бали.

В даному підручнику прослідковуються завдання від сприймання до застосування, від виконання найпростіших видів роботи до складніших. Сторінки є читабельними. Головний та другорядний матеріал виокремлено.

У підручнику наявні інструктивні та довідкові матеріали (таблиці, ілюстрації, приклади виконання завдань, підписи до ілюстративного матеріалу, який презентує нову лексику). В підручнику є словник. Інструкції для виконання завдань чіткі та лаконічні. Наявні завдання , які стимулюють творчість і самостійність. Завдання і запитання для перевірки знань розміщено  у рубриці «Lets play”. Завдання підручника передбачають різні канали сприймання (аудіальний, візуальний, кінестетичний). Наявні завдання для роботи в парі (Talk with a friend).

Проте, немає інструментарію для самооцінювання.

На с.41 ‘ є завдання Discuss (обговори), проте не зазначено, чи в парі чи в групі. Завдань, де б чітко було визначено працювати у групі немає. Також немає завдань для самостійного вибору. Проте, творчий вчитель зможе підібрати такі завдання. А, можливо, такі завдання є в робочому зошиті, якого не було представлено до експертної оцінки.

 11. Наявність різноманітних вправ і завдань, розроблених з урахуванням засад педагогіки партнерства, що передбачає: співпрацю, співтворчість між учнями та вчителями; критичне осмислення ситуації та питання для навчального діалогу; ситуації вибору і відповідальності; творче застосування набутих умінь тощо 4 бали.

У підручнику наявні завдання , що спонукають до висловлювання власних думок. Наприклад: вп.5 с.47, вп.1 с.42 Write a letter to your friend, У підручнику наявні завдання творчого характеру, виконання яких передбачає роботу у парах. Переважно це завдання Talk with a friend. (наприклад: вп.1,3 с.23, ), завдання, які сприяють формуванню в учнів ціннісного ставлення до світу, до розвитку власних здібностей, нахилів (наприклад: с.24, 34, 44 тощо), завдання, які залучають до співпраці учнів з дорослими (наприклад – с.15, 25, 35. 45, тощо), завдання, що спонукають до обміну думок, вражень, моделювання життєвих ситуацій (наприклад: вп.4 с.36, вп.2 с.35, вп.3 с.33, вп.3 с.30, тощо)

Завдань, спрямованих на розвиток критичного мислення, які містили б питання «Чому? Я ти вважаєш?» тощо у підручнику немає. Але це тому, що в учнів 3 класу ще недостатньо розвинений лексичний запас для того, щоб пояснити свою думку і це не входить в перелік очікуваних навчальних досягнень учнів.

12. Наявність завдань, пов’язаних з реальними життєвими потребами 4 бали.

Завдання підручника ґрунтуються на досвіді учнів і відповідають їхнім життєвим потребам та зацікавленням. Наявні завдання, які ґрунтуються на реалізації навчальних проектів у класі та за його межами спрямованих на розв’язання практико-орієнтованих завдань, наприклад Lay a dinner table, Make a model of a mini-farm, Build a dream house, тощо. Ці ж завдання забезпечують практичне застосування отриманих знань, вмінь і навичок для вирішення проблем повсякденного життя. Практико орієнтовані завдання пов’язані з тематикою вивченого матеріалу.

 13. Реалізація ціннісного компонента у змісті підручника 3 бали.

У підручнику наявні завдання, зорієнтовані на формування особистісних цінностей, як от культури розумової праці та працелюбності (розділи 2,3,6), гуманності (розділ 7), і родинних цінностей (розділ 2). У підручнику наявні завдання, які формують соціальну поведінку та життєві пріоритети (розділи 8, 9)  У підручнику відсутні стереотипи та упередження.

 14. Мотивація навчальної діяльності учнів, розвиток інтересу до пізнання світу засобами підручника 3 бали.

 В підручнику наявні ситуації, які викликають емоційно-ціннісні переживання, зацікавленість, здивування (наприклад: тексти для читання с.83, с.73 тощо). Інформація відібрана з точки зору її значущості для молодших школярів. В підручнику наявні персоніфіковані завдання, як от розказати про свою сімю, про свій день у школі, тощо, де учнів заохочують до висловлення власної думки. В підручнику відсутнє інтелектуальне перевантаження учнів. Матеріал дозовано з урахуванням вікових особливостей учнів. Естетичне оформлення підручника викликає бажання працювати з ним.

 15. Українознавче наповнення змісту підручника 1 бал.

У підручнику лише частково подано українознавчий матеріал в 4 розділі уроки 11-12. За бажанням можна було б додати українознавчого матеріалу в кожен розділ. Згідно тематики спілкування для учнів 3 класу є тема «Свята та традиції України», яка висвітлена не повністю.

16. Доступність і зрозумілість текстів підручника, відповідність їх нормам літературної мови 3 бали.

Мова підручника відповідає нормам іноземної літературної мови, у тому числі орфографічним, пунктуаційним, стилістичним, граматичним. Мова підручника  сучасна. Формулювань завдань, пояснень, правил, тощо лаконічне, точне, зрозуміле. Лексичне наповнення доступне. Мова підручника слугує зразком для мови учня.

17. Забезпечення диференційованого підходу до навчання, індивідуалізації освітнього процесу 3 бали.

В підручнику наявні різнорівневі (репродуктивні, конструктивно-репродуктивні, творчі, завдання.  Проте, відсутні позначення завдань за рівнем складності. Завдання містять зразки виконання, є орієнтація на виконання завдань індивідуально, у парі. Знову ж таки, я не знаю, які завдання є у робочому зошиті.

 18. Реалізація інтегрованого підходу та міжпредметних зв’язків у змісті підручника 4 бали.

У підручнику наявне вивчення іноземної мови через взаємодію з іншими предметами. У пункті 6 описано інтегрування навчального матеріалу з різних освітніх галузей. Зміст підручника спрямований на формування наскрізних умінь, визначених Державним стандартом освіти, на оволодіння прийомами навчальної діяльності, що необхідні для вивчення різних предметів.

 19. Відповідність змістового наповнення підручника віковим особливостям учнів 3 бали.

Даний підручник є доступним. Його змістове наповнення відповідає рівню

психологічного розвитку учнів, їхній попередній освітній підготовці й життєвому досвіду. В підручнику відсутня надлишкова інформація. В підручнику доцільно обрані конструкції речень та кількість використаних у них слів для розуміння тексту. Наявні доцільні ілюстрації, які відповідають психолого-педагогічним особливостям учнів тієї вікової групи, для якої призначений підручник. Сучасність, художньо-естетична забарвленість, ціннісна насиченість текстового матеріалу підручника відповідає очікуванням та інтересам учнів.

 20. Дотримання наступності щодо раніше вивченого навчального матеріалу 2 бали.

У даному підручнику завдання програмової теми структуровано з урахуванням основних етапів процесу навчання (від сприймання до застосування);

Я не можу нічого сказати про відсутність дублювання пояснень понять, явищ, процесів, які відомі учням з досвіду вивчення навчального предмета у попередні роки або з уроків інших освітніх галузей, тому що я не знайома з підручниками даного автора попередніх років.

У підручнику немає наявних прямих і непрямих посилань на раніше вивчений матеріал (матеріал попередніх класів);

У завдання підручника наявне послідовне нарощування складності при введенні видів робіт, форм роботи.

 21. Доречність, сучасність та логічне розміщення ілюстративного матеріалу як самостійного або додаткового джерела інформації 3 бали.

 Ілюстрації в підручнику є дидактично доцільними та функціональними. Коректність. Наявні завдання, спрямовані на роботу з ілюстраціями (наприклад с.52 Listen and choose the correct picture). В таких завдання ілюстрації слугують додатковим джерелом інформації та повязані з вербальною інформацією. Всі ілюстрації є інформативними та відповідають програмовій темі. Кількість ілюстрацій для опанування учнями теми/розділу

достатня. Ілюстративні матеріали підручника (вигляд ілюстрацій, таблиць) відповідають віковій категорії, ступеню підготовленості учнів до сприйняття графічної інформації. Образи у контексті тем, що вивчаються зрозумілі, яскраві, сучасні. Інформацію про життя міста і села, наприклад, подано збалансовано. Стиль подачі однотипних ілюстрацій прослідковується єдиний для тієї чи іншої теми.

 22. Доречність, сучасність оформлення обкладинки підручника 1 бал.

Насправді, відповідь на це питання мав би дати професійний дизайнер. З моєї точки зору, як вчителя, не дуже вдало підібрані візуальні образи. Вони, на мою особисту думку, не є привабливими і тому, не зможуть викликати справжнього інтересу до навчання. Хоча, певна доля інформативності є – ми бачимо частинку Біг Бену. Щодо складових композиції, шрифтів, тощо – я не компетентна в цих питаннях.

 23. Відповідність змісту аудіосупроводу змісту підручника (для підручників з іноземних мов та української мови для закладів загальної середньої освіти з навчанням мовами національних меншин) 1 бал.

Звук аудіозапису технічно якісний.

Тембр і темп озвучення сприятливі для безперешкодного сприйняття матеріалу на слух.

Наявні голоси, які належать представникам різної статі.

Наявний ритміко-пісенний матеріал з можливістю відтворювати його в караоке версії. Проте, на мою думку (як ще і дипломованого вчителя музики) музичне оформлення не дуже вдале. В деяких піснях є ритмічний дисбаланс, що зробить важким вивчення та виконання пісень. Наприклад, с.34, 44

Аудіосупровід чітко структурований, вчитель може побачити на звуковому файлі, до якого розділу, уроку та вправи він належить.

З точки зору відповідної мови, фонетично-інтонаційне оформлення, як запорука якісного зразка для наслідування учнем; коректне там, де аудіо начитане чоловічим голосом, чого не можна сказати про жіночий голос, яким зроблено чимало помилок, особливо у піснях.

Наявні деякі слова з американським варіантом вимови. Наприклад calf, tomatoes.

Аудіосупровід не повністю відповідає змісту підручника.

Наприклад, в 9 розділі аудіо не відповідає тексту пісні.

На с.96 передостанній рядок написано with some pies, озвучено with the pies.

В розділі 2 урок 9 неправильно озвучено слова farmer, farm

На с.44 неправильно озвучено I’m

На с.56 неправильно озвучено слово rucksack

На с.76 неправильно озвучено слово crocodile (з звуком о у другому складі) та ГРУБЕ порушення – вимова слова bear як «пиво», а не як «ведмідь»

На с.93 вп.1 в тексті немає слів go-went, проте на аудіо вони є.

На с.70 вп.2 написано sounds озвучено sound (на початку пісні, потім в кінці пісні вже озвучено правильно), написано bow-wow, озвучено bow-bow. Також, у цій же вправі невідповідність кількості слів-повторень у тексту та аудіозаписі.

На с. 63 вп.1 написано plums……apples….., у аудіозапису навпаки.

Також, бажано, щоб до аудіозапису був наявний tapescript.

24. Наявність фактичних помилок 0 балів.

Фактичні помилки відсутні.

На с.73 вп.2 потрібно слова on to написати разом. І, на мою думку, потрібно замінити вираз Read. Tick or cross на вираз Read. Put a tick or a cross, тому що саме слово cross не означає «поставити хрестик», а «закреслити»

 Всього  63 (шістдесят три) бали   

ПІДРУЧНИК 2

1. Відповідність змісту підручника Державному стандарту початкової освіти. 1 бал.

Змістове наповнення підручника частково забезпечує необхідність і достатність для досягнення визначених у ДСПО концептуальних засад організації освітнього процесу, а саме: у запропонованих  в підручнику завданнях не застосовано діяльнісний підхід та інтегровано-предметна основа застосована на мінімальному рівні. Простежується інтеграція з музичним мистецтвом у завданнях «Прослухай і заспівай». Також, змістове наповнення підручника є недостатнім для досягнення обов’язкових результатів навчання освітньої галузі «іншомовна освіта», про що буде йти мова конкретніше у наступному пункті.

2. Відповідність змісту підручника очікуваним результатам, визначеним Типовою освітньою / навчальною програмою  1 бал

Змістове наповнення підручника є недостатнім для досягнення очікуваних результатів навчання освітньої галузі, яку забезпечує предмет – «іншомовна освіта». У підручнику запропоновано розмаїття вправ, які є в більшій частині репродуктивними. Вони:

·        Не передбачають визначення в усному повідомленні інформації за різними завданнями на знайомі повсякденні теми, розуміння змісту усного висловлювання у знайомому повсякденному контексті. Переважно, це завдання типу  Listen and read, Listen and sing, Listen and repeat. Навіть, якщо в завданні пише Listen, point and say, насправді аудіо каже інше.

·        Не передбачають розпізнавання знайомих імен/назв, слів та елементарних фраз в коротких, простих текстах та вміння визначати в тексті інформацію за різними завданнями на знайомі повсякденні теми. Я знайшла одне завдання «Прочитай і добери малюнки». Проте, відсутні завдання типу  Read and circle. Read and choose. Read and correct the wrong sentences.

Весь матеріал хаотично розподілений по підручнику. Підручник складається з 6 розділів+ розділ «Стартер». Розділ «Стартер» складається з 4 уроків. Розділ 1 має 13 уроків. Розділи 2,3 мають по 14 уроків. Розділи 1-3 мають сторінки «Story time» та «Into your portfolio». Видно, що ці розділи перероблялися з попереднього старого видання. Починаючи з розділу 4 до 6 вони містять по 12 уроків. Відповідно, ні Сторітайм ні Портфоліо там вже немає, вони ще не доопрацьовані.

Обсяг змісту проєкту підручника є не співвідносним з одиницями навчального часу, який відводиться на вивчення навчального предмета. За новою програмою у 3 класі є 105 уроків (48 у І семестрі та 57 у ІІ семестрі). У підручнику є матеріал на 81 урок. Хай нам потрібно ще 8 уроків для проведення контролів мовленнєвих навичок – це разом буде складати 89 уроків. А що робити ще на 16 уроках? Тим паче, автор не дає в підручнику посилання на робочий зошит. Можливо, там є матеріалу на 16 уроків.

Введено теми, вивчення яких не передбачено типовою світньою програмою. Так, в розділі 6 кілька уроків присвячено майбутньому часу Future Simple, (с.116), вивчення якого не передбачено програмою. Також, кілька уроків присвячено модальним дієсловам can, could, may, must, які теж не передбачені програмою.

3. Системність, логічність та послідовність викладу навчальної інформації 0 балів

У викладі навчального матеріалу не простежується змістова і дидактична системність.

Структурування програмового матеріалу за розділами здійснено методично недоцільно. Не враховано послідовність, логічність, сумірність за обсягом та чіткість його розподілу. Так, для прикладу, в Розділі 1 урок 1 має 6 вправ, урок 2 -4 вправи, уроки 3-4 по 3 вправи, уроки 5,8 -2 вправи. Урок 11 на с.44 складається з однієї вправи «Запитуй в парах»

Згідно типової освітньої програми з англійської мови для 3 класу не повністю охоплено тематику спілкування, мовний інвентар-лексику та мовний інвентар-граматику. Це було можливо перевірити, тому що детальний опис матеріалу разом з узагальненими очікуваними результатами за чотирма видами мовленнєвої діяльності подано відразу у змісті. Тому вчитель може відкрити підручник і відразу побачити, чи відповідає він програмі.

Так, для прикладу, в розділі 1 «Моя сімя та друзі» не згадано числа до 100, немає вправ для того, щоб діти навчилися називати вік старших членів родини. Проте, в розділі 2 урок 14 є завдання, де потрібно називати вік старших членів родини.

В розділі 2 «Мій дім» вводиться лексика «члени родини»+ лексика «квартира»+ «умеблювання». Урок 8 містить лише 2 вправи. Урок 9 потребує хоч бодай би одну вправу на відпрацювання прийменників місця. Лексика «професії» теж подана у цьому розділі. На відпрацювання 8 лексичних одиниць відводиться 5 вправ і з них ні однієї на відпрацювання навичок читання чи аудіювання. Тут же на с.43 подано «мельком» інформацію про утворення множини іменників (винятки) і не подано жодної вправи для закріплення цієї інформації. Натомість, тут присутня вправа для відпрацювання вимови – лексики «професії» ще раз.

Розділ 3 «Шкільне життя». На уроці 1 вводиться лексика «дні тижня», проте не вводиться лексика «шкільні предмети». Але тут же є вправа «Розкажи про свій розклад». У 2 класі лексика про шкільні предмети не вивчалася, бо її не було в програмі. На с.33 вводилася лексика «члени родини», було введено слово «husband» та не було введено слово wife, проте це слово згодом потрібно використати у вп.3 с.49. Отже, я можу підсумувати, що мають місце випадки, коли деякі поняття застосовуються раніше, ніж тема опрацьовується.

Підручник містить майже повністю матеріали попередніх років видання. Для прикладу, тексти на сс.32, 34, 36, 68, тощо. Навіть, на с.32 поміняли місцями вправи 1 та 2, але забули це зробити в аудіозапису.

Матеріал викладено нечітко і непослідовно, не забезпечено взаємозв’язок понять. Наступне завдання не є складнішим за рівнем.

 4. Оптимальність обсягу змісту підручника для досягнення здобувачами освіти очікуваних результатів 2 бали.

Обсяг змістового наповнення підручника є частково оптимальним для цілісного і системного розгортання програмового матеріалу. Кількість введення нових понять в одній структурній одиниці (в даному випадку уроці) є не завжди раціональною і доцільною. Так, для прикладу у розділі 2 автор вводить 8 нових лексичних одиниць на 2 уроці, (проте потім немає вправ для їх опрацювання і для розвитку чотирьох видів мовленнєвих навичок. Натомість наступний урок присвячено зовсім іншій лексиці – країни та місця). Далі на 4 уроці вводиться 4 л.о., на 5 уроці 3 мовні зразки, на 8,9 уроках по 6 л.о. та на 10 уроці 8 л.о.

Розподіл текстового та ілюстративного матеріалів підручника є збалансованим. Вік цільової аудиторії (8-9 років) враховано. До 72 сторінки все гарно оформлено. Ілюстративний матеріал подано для кращого візуального засвоєння нового лексичного матеріалу та для допомоги в сприйманні читання чи/та аудіювання іншомовного тексту. Наприкінці підручника є словник, проте він не оформлений і не буде сприяти кращому засвоєнню нового лексичного матеріалу і заохочувати учня/здобувача освіти звертатися до нього. Обсяг інформації однієї структурної одиниці коливається від таких, що відповідають віковим особливостям учнів до таких, що не відповідають.

Про співвідношення з одиницями навчального часу сказано в пункті 2.

Проте, хотілося б ознайомитися з робочим зошитом та побачити, чи відповідає він підручнику і чи зможуть учні виконати вдома завдання на основі опрацьованого у класі матеріалу.

5. Наявність зрозумілого апарату орієнтування підручником 1 бал.

Проект підручника містить зміст та систему умовних позначень (піктограма+ пояснення на англійській мові+пояснення на українській мові). Проте, ці позначення не висвітлені на початку підручника. Позначення є для абсолютно усіх завдань, проте тільки протягом перших трьох розділів. Починаючи від розділу 4 макет підручника не дороблено. Тобто, апарат орієнтування підручником системно, доцільно і раціонально використовується тільки у першій половині підручника. Кожна сторінка містить номер уроку але не містить назву чи номер розділу. Кожна перша сторінка розділу містить його назву. Кожне завдання виокремлене піктограмою, що дає учню змогу швидко зорієнтуватися в завданнях.

Проект містить передмову-звертання до учнів.

 6. Науковість змісту, використання загальноприйнятої наукової термінології 3 бали.

Наукових понять як таких, у підручнику немає. Проте, граматичні структури вводяться імпліцитно. Учень має змогу бачити форму граматичної структури за допомогою таблиць, де жирним шрифтом виділено закінчення та допоміжні слова та учні засвоюють значення граматичної структури на основі самостійного (або за допомогою вчителя) аналізу побаченої структури та на основі комунікаційних ситуацій або мовленнєвих зразків (наприклад с.92-93, тощо)

Нові лексичні одиниці доступні для даної вікової категорії.

Викладений теоретичний матеріал частково зорієнтований на практичне використання та зв'язок з повсякденним життям, так як учні вчаться використовувати поданий теоретичний матеріал практично, використовуючи мовленнєві зразки.

Введення нових знань вводиться через використання міжпредметних зв’язків та інтеграції матеріалу  таких освітніх галузей як мовно-літературна (читання текстів та віршів, розігрування діалогів), (тема «Харчування»), громадянська (тема «Сімейні зв’язки») та мистецька (використання пісенного матеріалу).

Ситуації ніби відповідають сучасності, проте, більшість текстів взято з попередніх видань книжки.

 7. Відповідність розкриття основних наукових положень віковим особливостям учнів 2 бали.

У даному підручнику наукові положення (а це граматичні структури та лексичні одиниці) подані відповідно до вікових особливостей, але не завжди. . В одному розділі подається від 1 до 3 нових граматичних структур, що відповідає можливостям учнів даного віку сприймати та засвоювати ці одиниці. Проте, на одному уроці можуть вводитися до 8 нових одиниць, які згодом не опрацьовуються у вправах. Для кращого розуміння нових граматичних структур використовуються таблиці та виділення жирним шрифтом необхідних для засвоєння одиниць.  Також, на сс. 106, 100, автор використав підстановчі таблиці для опрацювання граматичних структур.

Для кращого розуміння нового лексичного матеріалу використано ілюстрації, проте, не завжди нова лексика вводиться презентаційно. Введення лексичного та граматичного матеріалу можt частково базуватися на раніше засвоєних поняттях і термінах.  Так, у розділі 6 лексика «погодні явища» не вводиться, а, наприклад, с.112 починається з вправи “Talk to your friend”, де потрібно вже цю лексику використати. Наявні приклади та аналогії (зразки та підстановчі вправи). Розкриття та засвоєння нового матеріалу відбувається з використанням аудіального, кінестетичного та візуального каналів (послухай, прочитай+ілюстрації, пограй у гру с.76).

 8. Забезпечення формування ключових компетентностей, визначених Законом України «Про освіту», засобами підручника 2 бали

Інформаційно-пізнавальний матеріал розгортається через рецептивні  завдання. Наприклад: «Послухай і прочитай», «Послухай і повтори», «Прочитай і перепиши»,  тощо. Серед продуктивних або практико-орієнтованих завдань ми можемо зустріти «Поговоріть удвох», «Прочитай та розкажи про свій сніданок», «Зіграй у гру», тощо

В підручнику відсутні передумови для активної взаємодії всіх учасників освітнього процесу. В підручнику є наявні зразки для створення діалогів чи монологічного мовлення.

У підручнику переважають завдання рецептивні і майже немає творчих завдань.  Я зустріла такі на с.72.

У підручнику є розділ «Повторення». Проте завдання тут не передбачають контроль чи самоконтроль.

 9. Упровадження наскрізних змістових ліній «Екологічна безпека і сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність» (за наявності їх у навчальній програмі)

(не оцінюється)

10. Можливості підручника для здійснення учнями самостійної освітньої діяльності, формування вміння вчитися впродовж життя 2 бали.

Сторінки підручника є читабельними. Головний та другорядний матеріал виокремлено гарно (в першій половині підручника)

У підручнику наявні інструктивні та довідкові матеріали (таблиці, ілюстрації, приклади виконання завдань, підписи до ілюстративного матеріалу, який презентує нову лексику). В підручнику є словник. Інструкції для виконання завдань чіткі та лаконічні. Проте, тут немає завдань , які стимулюють творчість і самостійність. Завдання підручника передбачають різні канали сприймання (аудіальний, кінестетичний (вп.3 с.28) та візуальний). Наявні завдання для роботи в парі  та групі(Talk with a friend, Have a talk in 3).

В даному підручнику  не прослідковуються завдання від сприймання до застосування, від виконання найпростіших видів роботи до складніших Немає інструментарію для самооцінювання.

 11. Наявність різноманітних вправ і завдань, розроблених з урахуванням засад педагогіки партнерства, що передбачає: співпрацю, співтворчість між учнями та вчителями; критичне осмислення ситуації та питання для навчального діалогу; ситуації вибору і відповідальності; творче застосування набутих умінь тощо 2 бали.

У підручнику наявні завдання , що спонукають до висловлювання власних думок. Наприклад: вп.5 с.53, вп.2 с.70, вп.2,3 с.72 У підручнику наявні завдання творчого характеру, виконання яких передбачає роботу у парах. Переважно це завдання Talk with a friend. (наприклад: вп.2 с.64, ), Я не знайшла завдань, які сприяють формуванню в учнів ціннісного ставлення до світу, до розвитку власних здібностей, нахилів, завдання, які залучають до співпраці учнів з дорослими

Завдань, спрямованих на розвиток критичного мислення, які містили б питання «Чому? Я ти вважаєш?» тощо у підручнику немає. Але це тому, що в учнів 3 класу ще недостатньо розвинений лексичний запас для того, щоб пояснити свою думку і це не входить в перелік очікуваних навчальних досягнень учнів.

12. Наявність завдань, пов’язаних з реальними життєвими потребами 1 бал.

Завдання підручника ґрунтуються на досвіді учнів і відповідають їхнім життєвим потребам та зацікавленням. Відсутні завдання, які ґрунтуються на реалізації навчальних проектів у класі та за його межами спрямованих на розв’язання практико-орієнтованих завдань. В підручнику дуже мало практико-орієнтованих завдань.

13. Реалізація ціннісного компонента у змісті підручника 3 бали.

У підручнику наявні завдання, зорієнтовані на формування особистісних цінностей, як от культури розумової праці та працелюбності с.73 («Прочитай і розіграй роль»,  гуманності (с.77). У підручнику наявні завдання, які формують соціальну поведінку та життєві пріоритети (с.80)  У підручнику відсутні стереотипи та упередження.

 14. Мотивація навчальної діяльності учнів, розвиток інтересу до пізнання світу засобами підручника 2 бали.

 В підручнику наявні ситуації, які викликають емоційно-ціннісні переживання, зацікавленість, здивування (наприклад: тексти для читання с.32, 34 тощо). Інформація відібрана з точки зору її значущості для молодших школярів. В ІІ половині підручника присутнє інтелектуальне перевантаження учнів. Матеріал не завжди дозовано з урахуванням вікових особливостей учнів. Естетичне оформлення другої половини підручника не викликає бажання працювати з ним.

 15. Українознавче наповнення змісту підручника 1 бал.

У підручнику лише частково подано українознавчий матеріал на с.75-76 про Різдво. За бажанням можна було б додати українознавчого матеріалу в кожен розділ. Згідно тематики спілкування для учнів 3 класу є теми «Свята та традиції України», а також «Природа та навколишнє середовище України» які висвітлені не повністю

  16. Доступність і зрозумілість текстів підручника, відповідність їх нормам літературної мови 3 бали.

Мова підручника відповідає нормам іноземної літературної мови, у тому числі орфографічним, пунктуаційним, стилістичним, граматичним. Мова підручника  сучасна. Формулювань завдань, пояснень, правил, тощо лаконічне, точне, зрозуміле. Лексичне наповнення доступне. Мова підручника слугує зразком для мови учня.

 17. Забезпечення диференційованого підходу до навчання, індивідуалізації освітнього процесу 2 бали.

В підручнику відсутні різнорівневі (репродуктивні, конструктивно-репродуктивні, творчі) завдання.  Відсутні позначення завдань за рівнем складності. Не всі завдання містять зразки виконання. Є орієнтація на виконання завдань індивідуально, у парі. Знову ж таки, я не знаю, які завдання є у робочому зошиті.

 18. Реалізація інтегрованого підходу та міжпредметних зв’язків у змісті підручника 1 бали.

У підручнику частково наявне вивчення іноземної мови через взаємодію з іншими предметами. У пункті 6 описано інтегрування навчального матеріалу з різних освітніх галузей. Зміст підручника не спрямований на формування наскрізних умінь, визначених Державним стандартом освіти, на оволодіння прийомами навчальної діяльності, що необхідні для вивчення різних предметів, тому що зміст підручника залишився старий, а його тільки трішки обновили візуально.

 19. Відповідність змістового наповнення підручника віковим особливостям учнів 2 бали.

Даний підручник є доступним. Його змістове наповнення відповідає рівню

психологічного розвитку учнів, їхній попередній освітній підготовці й життєвому досвіду. В підручнику частково є надлишкова інформація. В підручнику не завжди доцільно обрані конструкції речень та кількість використаних у них слів для розуміння тексту. Проте, наявні доцільні ілюстрації, які відповідають психолого-педагогічним особливостям учнів тієї вікової групи, для якої призначений підручник. Сучасність, художньо-естетична забарвленість, ціннісна насиченість текстового матеріалу підручника відповідає очікуванням та інтересам учнів в першій половині підручника і не відповідає у другій половині..

 20. Дотримання наступності щодо раніше вивченого навчального матеріалу 2 бали.

У даному підручнику завдання програмової теми  не структуровано з урахуванням основних етапів процесу навчання (від сприймання до застосування), тому що переважно всі вправи на сприймання.

Я не можу нічого сказати про відсутність дублювання пояснень понять, явищ, процесів, які відомі учням з досвіду вивчення навчального предмета у попередні роки або з уроків інших освітніх галузей, тому що я не знайома з підручниками даного автора попередніх років.

У підручнику немає наявних прямих і непрямих посилань на раніше вивчений матеріал (матеріал попередніх класів);

У завдання підручника відсутнє послідовне нарощування складності при введенні видів робіт, форм роботи.

 21. Доречність, сучасність та логічне розміщення ілюстративного матеріалу як самостійного або додаткового джерела інформації 3 бали.

 Ілюстрації в підручнику є дидактично доцільними та функціональними в першій половині підручника. Наявні завдання, спрямовані на роботу з ілюстраціями (наприклад с.43 скласти діалог про професії за малюнками, с.23 – прочитай і добери малюнки). В таких завданнях ілюстрації слугують додатковим джерелом інформації та пов’язані з вербальною інформацією. Всі ілюстрації є інформативними та відповідають програмовій темі. Кількість ілюстрацій для опанування учнями теми/розділу достатня. Ілюстративні матеріали підручника (вигляд ілюстрацій, таблиць) відповідають віковій категорії, ступеню підготовленості учнів до сприйняття графічної інформації. Образи у контексті тем, що вивчаються зрозумілі, яскраві, сучасні. Проте, на мою думку, вже застаріла інформація про героїв тих мульфільмів, які подаються. Сучасні діти зараз дивляться інші мультфільми, тому доцільно поміняти героїв на сучасніших.

Інформацію про життя міста і села, наприклад, подано збалансовано. Знову ж таки, всі ці слова про першу половину підручника. Стиль подачі однотипних ілюстрацій прослідковується єдиний для тієї чи іншої теми.

 22. Доречність, сучасність оформлення обкладинки підручника 2 бали.

Насправді, відповідь на це питання мав би дати професійний дизайнер. З моєї точки зору, як вчителя, візуальні образи підібрані вдало. Вони, на мою особисту думку, є привабливими і тому, зможуть викликати певний інтерес до навчання. Щодо складових композиції, шрифтів, тощо – я не компетентна в цих питаннях.

 23. Відповідність змісту аудіосупроводу змісту підручника (для підручників з іноземних мов та української мови для закладів загальної середньої освіти з навчанням мовами національних меншин) 1 бал.

Звук аудіозапису технічно якісний.

Тембр і темп озвучення сприятливі для безперешкодного сприйняття матеріалу на слух.

Наявні голоси, які належать представникам різної статі а також дитячі голоси. Наявні фонові звуки, які допомагають цілісному сприйняттю аудіофайлів. Проте, голос, яким розмовляє «смайлик» - неприємний для сприйняття.

Наявний ритміко-пісенний матеріал з гарним супроводом. Проте, відсутня можливість відтворювати його в караоке версії. Музичне оформлення вдале, деякі пісні мають гарну мелодію та ритмічні, спонукають до рухів.

Аудіосупровід чітко структурований, вчитель може побачити на звуковому файлі, до якого розділу, уроку та вправи він належить. Але це все стосується лише 1 розділу.

Починаючи з другого розділу аудіосупровід не повністю відповідає змісту підручника. Це тому, що перероблявся підручник, а аудіо залишилося старе. Це робить плутаницю у користуванні аудіододатком. Наприклад:

Вп.3 с.16 є аудіо, але немає пісні в підручнику.

Розділ 2 урок 1 завдання 1 пише Listen and read. Аудіозапис говорить «завдання 2 Follow and read

Надалі в кожному наступному уроці відбувається теж саме. Написаний урок і завдання не відповідають тому, яке проговорюється в аудіо.

Розділ 2 урок 3 вп.1  пише Stop it, Tobby. This is Kate. Говорить Sh-sh, Tobby. It is a friend.

Розділ 2 урок 3 вп.3 пише at the camp читає in the camp

Розділ 2 урок 4 каже – урок 3. Пише «Послухай, покажи і повтори», каже «Слухай і повторюй» і так далі, використовується старе аудіо.

Також, бажано, щоб до аудіозапису був наявний tapescript.

24. Наявність фактичних помилок 0 балів.

Фактичні помилки відсутні.

 Всього  39 (тридцять дев’ять ) балів  

Я вважаю, що це тред - написати детальну експертизу за такими узагальненими критеріями, і пропоную зробити критерії для оцінювання підручника  більше конкретизованими.

Немає коментарів:

Дописати коментар